Sultangazi’nin Tarihi Mekanları

Yeni bir yazıdan herkese selamlar. Uzun yıllardır evden eve nakliyat yapmakta olduğumuz Sultangazi’de taşımacılık hizmetlerimiz tüm hızıyla devam ederken günümüzde maalesef arka plana atılmış olan bir konuyu da sizlerle paylaşalım istedik.

Sultangazi, İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olmakla birlikte birçok tarihi mekana ev sahipliği yapıyor.

Güzelce Su Kemeri : Güzelce Kemeri, Gözlüce Kemeri ya da Cebeciköy Kemeri, İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Cebeci mahallesi sınırları içinde kalan tarihî bir su kemeridir. Yüksekliği 29,5; uzunluğu 155 metre olan kemerin altta 8; üstte ise 11 gözü vardır. Kemer duvarları en altta 5,4; üstte ise 2,6 metre kalınlığındadır. Kemer yapımında kesmetaş kullanılmıştır.

Mağlova Su Kemeri (1554-1562) : Mimar Sinan’ın su kemerleri eserlerinin en büyük en özellikli vede en muhteşem eseri Sultangazi sınırları içersindedir.

Kilise : Sultangazi Cebeci köyü İstanbul Rumlarının yayla evleri ve pazar günü mesire alanıdır, İstanbul  Rumlarının kilisesi vardır, burada hem mesire hemde pazar ayinleri yapılan kilise vardır, kilisede büyük fırınlar vardır, burayı ordusu ile ziyaret eden Mustafa Kemalin ordusuna kilisedeki fırınlarda ekmek yapılıp verilmiştir. Atatürk dönemindeki mübadele nedeni ile bölgedeki Rumlar Yunanistan’a göç etmiş ve Yunanistan’dan buraya göç gelmiştir, mübadeleden sonra kilise kullanılmamış ve yeterince korunmadığından halkın tarihi eşya arama kazılarından dolayı tahrip edilmiştir, şu an metruk ve yıkık durumdadır.

Bunlar gibi daha birçok değerli tarihi yapıya ev sahipliği yapan, çehresi her geçen gün değişen ve güzelleşen Sultangazi’ye taşınmak isteyen tüm İstanbullulara evden eve nakliyat hizmetini uygun fiyatlara, en hızlı ve güvenilir şekilde sunduğumuzu hatırlatıyor iyi günler diliyoruz.