Sultangazi’nin Tarihi Mekanları

Yeni bir yazıdan herkese selamlar. Uzun yıllardır evden eve nakliyat yapmakta olduğumuz Sultangazi’de taşımacılık hizmetlerimiz tüm hızıyla devam ederken günümüzde maalesef arka plana atılmış olan bir konuyu da sizlerle paylaşalım istedik.

Sultangazi, İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri olmakla birlikte birçok tarihi mekana ev sahipliği yapıyor.

Güzelce Su Kemeri : Güzelce Kemeri, Gözlüce Kemeri ya da Cebeciköy Kemeri, İstanbul’un Sultangazi ilçesine bağlı Cebeci mahallesi sınırları içinde kalan tarihî bir su kemeridir. Yüksekliği 29,5; uzunluğu 155 metre olan kemerin altta 8; üstte ise 11 gözü vardır. Kemer duvarları en altta 5,4; üstte ise 2,6 metre kalınlığındadır. Kemer yapımında kesmetaş kullanılmıştır.

Mağlova Su Kemeri (1554-1562) : Mimar Sinan’ın su kemerleri eserlerinin en büyük en özellikli vede en muhteşem eseri Sultangazi sınırları içersindedir.

Kilise : Sultangazi Cebeci köyü İstanbul Rumlarının yayla evleri ve pazar günü mesire alanıdır, İstanbul  Rumlarının kilisesi vardır, burada hem mesire hemde pazar ayinleri yapılan kilise vardır, kilisede büyük fırınlar vardır, burayı ordusu ile ziyaret eden Mustafa Kemalin ordusuna kilisedeki fırınlarda ekmek yapılıp verilmiştir. Atatürk dönemindeki mübadele nedeni ile bölgedeki Rumlar Yunanistan’a göç etmiş ve Yunanistan’dan buraya göç gelmiştir, mübadeleden sonra kilise kullanılmamış ve yeterince korunmadığından halkın tarihi eşya arama kazılarından dolayı tahrip edilmiştir, şu an metruk ve yıkık durumdadır.

Bunlar gibi daha birçok değerli tarihi yapıya ev sahipliği yapan, çehresi her geçen gün değişen ve güzelleşen Sultangazi’ye taşınmak isteyen tüm İstanbullulara evden eve nakliyat hizmetini uygun fiyatlara, en hızlı ve güvenilir şekilde sunduğumuzu hatırlatıyor iyi günler diliyoruz.

Sultançiftliği’nde Evden Eve Nakliyat

Merhaba sevgili dostlar. Alanur Nakliyat tüm İstanbul’da evden eve nakliyat hizmetlerine hızla devam ediyor. Alanında uzman ekiplerimiz, her ilçeyi sokaklarına avuçlarının içi gibi tanıyor ve sizlere kaliteli bir hizmeti en hızlı şekilde sunmaya gayret ediyor.

Sultangazi de uzun yıllardır hizmet verdiğimiz, birçok eski müşterimize ev sahipliği yapan bir semt. İlçenin ”Sultan” kısmına adını veren semt aynı zamanda ilçenin en bilinen bölgesidir. Doğusunda Eski Edirne Asfaltı ve T4 Tramvayı bulunur. Batısında çevre olarak Atatürk Bulvarı ve Askeriye bulunur. İlçe olarak da batısında Başakşehir bulunur.

1981 yılına kadar bir köy olan Sultançiftliği, o yıldan sonra Cebeci Mahallesi ile birlikte Gaziosmanpaşa sınırları içine alınmıştır. Bugün 250.000’den fazla insan bu semt sınırındaki mahallelerde yaşamaktadır ve günümüzde Gazi Mahallesi’yle birleşerek, semte bağlı mahalleler ile Habipler’in de katıldığı, “Sultangazi” ilçesi kurulmuştur.

Sizler de Sultangazi’de evinizi veya işinizi taşımak istiyorsanız bir an önce bizimle iletişime geçin. Yedi gün yirmi dört saat hizmet vermekte olan şirketimiz nakliyeyle ilgili her konuda yardımınıza yetişip kaliteli ve güvenilir hizmeti uygun fiyata sizlere sunuyor.

Görüşmek üzere..

 

Sultangazi’nin Semtleri

Güzel bir haftasonundan herkese merhaba. Bildiğiniz gibi Sultangazi’de uzun yıllardır siz değerli müşterilerimize kaliteli ve güvenli evden eve nakliyat hizmeti sunmaktayız. Bu yazımızda ise biraz daha detaya inelim istedik ve Sultangazi’nin semtlerinden bahsedelim dedik.

İlçenin semtlerine baktığımızda listede üç yer dikkat çekmekte. Bunlar Cebeci, Sultançiftliği ve Zübeydehanım.

İstanbul’un en kalabalık mahallelerinden biri olan Cebeci, günümüzde birçok kentsel dönüşüm projesiyle anılmakta. Cebeci’yi daha güzel ve düzenli bir geleceğin beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sultançiftliği ise ilçenin gelişmekte olan noktalarından. Semtten geçen tramvay hattı semt sakinleri için ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor ve sayısı belki binlerle ifade edilebilecek minibüsleri de unutmak olmaz. Ayrıca Sultançiftliği, ilçede en çok müşteriye sahip olduğumuz semt durumunda.

Zübeydehanım semti ise yakınındaki ormanlarıyla semt sakinlerine doğal yaşamı iliklerine kadar hissetme fırsatı sunuyor.

Kısacası Alanur Nakliyat siz değerli müşterilerine Sultangazi’nin her noktasında evden eve ve ofisten ofise nakliyat hizmetini hızlı, kaliteli ve güvenilir şekilde uygun fiyatlara sunuyor.